Zamknij okno

TAROT - HISTORIA

Początki do 1000 roku.
Pochodzenie kart Tarota okrywa tajemnica. Oficjalne źródła mówią, że Tarot pojawił się w Europie w XIV wieku, ale nie do końca wiadomo, skąd przybył i najpierw był zwykłą talią kart do gry na pieniądze. Potem go rozwijano i stał się z czasem narzędziem mantycznym, czyli narzędziem do wróżenia.Źródła nieoficjalne, np. dokumenty Zakonu Maltańskiego, podają, że w 9 wieku Tarota meksykańskiego i egipskiego przywieźli do Konstantynopola Syryjczycy. To by świadczyło, że Tarot to bardzo stare karty, którymi się posługiwały wysoko rozwinięte cywilizacje, zanim nam się w ogóle cokolwiek śniło. Niewiele później dotarło do Konstantynopola 12 apostołów wywodzących się z Joannitów , którzy nie tylko krzewili nową wiarę chrześcijańską, ale też biegle posługiwali się Tarotem.
Jednym z owych 12 apostołów była kobieta o męskim imieniu, która wiele lat przebywała na Węgrzech, gdzie rozwijała tajniki Tarota, uzdrawiania i Zodiaku. Inny z owych apostołów dotarł w roku 960 aż do Warszawy, która była w owym czasie wioską rybacką. Ale Tarot się jeszcze wtedy nie przyjął nad Wisłą.

Pojawia się w Europie w Sredniowieczu
Tak więc Tarot pojawia się ponownie w XIV wieku w południowych krajach europejskich. Pierwsza, używana do dziś talia nazywana jest Tarotem marsylskim, jej obrazki są bardzo charakterystyczne. Sto lat później wróżbici cygańscy zaczęli używać go do wróżenia. Potem jego magiczne możliwości odkryła Francja, tu zrodzili się najwięksi tarociści, tu zaczęły powstawać różne wersje malarskie tej talii. "Papieżem" Tarota stał się paryżanin Etteilla, który opracował reguły i prawa dotyczące sztuki wróżenia z kart Tarota, i opublikował je w roku 1770. Francję ogarnęła moda na kartomancję: wróżył, kto mógł. Nic dziwnego, że przy tej ilości tarocistów pojawiały się niezwykłe talenty, a znane wróżki zamawiały u artystów własne talie, z opracowaną przez siebie symboliką. Kilkadziesiąt lat później pojawiła się wróżka Lenormand, (1772-1843, a miała żyć 114 lat, garbata dziewica )równie sławna i skuteczna, jak Etteilla, która rozwinęła nauki poprzednika. Często wróżyła Napoleonowi i jego żonie, Józefinie. Francja stała się największym zagłębiem kartomancji do pierwszej wojny światowej.

Rozkwit wróżbiarstwa współczesnego
Po pierwszej wojnie na kilkadziesiąt lat Tarot schodzi na plan dalszy. Miejsce wróżów zajmują astrolodzy i jasnowidze.
W drugiej połowie dwudziestego wieku Tarot się odradza, już w innej formie, współczesnej. Tarot rozkwita wraz z modą na parapsychologię, New Age i wszelkie alternatywne sposoby myślenia, leczenia i działania. Ogarnia cały świat. Ogromna ilość różnych talii o bogatej kolorystyce i symbolice oraz podręczników do nauki wróżbiarstwa, a także wielka ilość szkół parapsychologicznych sprawia, że każdy może rozwijać swoje zdolności dywinacyjne, kto tylko ma ku temu pociąg i zdolności.
W Polsce nie zachowały się nigdzie wzmianki o używaniu Tarota w przeszłości. Najsłynniejszy polski wróż Kara Mustafa (Marcinkowski), który zaczął wróżyć w okresie międzywojennym oraz kontynuował to po wojnie, używał własnych kart, które sam sobie malował. W komunistycznej Polsce nie wolno było wróżyć, niejedna wróżka lądowała w areszcie na 48 godzin. Rodzime kabalarki działały więc w ukryciu i używały zwykłych kart. Pod koniec stulecia zaczęto przemycać talie Tarota oraz księgę I Ching, którą powielano na małych drukarkach.
Jawnie i na całego Tarot wkracza w nasze życie mniej więcej od roku 1990. Współczesne wróżki i wróże to często ludzie młodzi, ubierają się normalnie, nierzadko w gabinetach mają komputer. Nie czynią teatru ze swojego zajęcia, rozwijają swoją duchowość na różnych kursach, medytują, często wróżenie jest nie tylko ich zajęciem ale i ogromną pasją, nieustającą wędrówką w głąb siebie, w poszukiwaniu innych wymiarów rzeczywistości.

Wróć do strony

wróżka, wróżki, magia, wróżby, kursy
magia, wróżby numerologia, tarot, I-cing Wróżka Agafia, kontakt na seans
wróżka główna strona
wrozka, wróżka, wróżby, seanse wróżb, tarot
tarot, horoskop, kursy, wróżby, wróżki
wróżka, wróżki, magowie, magia, tarotTarot,wróżka, wróżby, wróżenie, tarot, numerologia, runy, i-ching,wahadełko, ezoteryka, wróżka, parapsychologia,tarot, wróżki, horoskopy,magia, czary,sny, przepowiednie, horoskop, astrologia, zaklęcia, tarot, porady,parapsychologia, magia, czary, sennik, medytacje, afirmacje, kabała, wróżka, jasnowidz, tarot, magia,wróżki

Tarot, magiczne karty

Tarot,wróżka, wróżby, wróżenie, tarot, numerologia, runy, i-ching,wahadełko, ezoteryka, wróżka, parapsychologia,tarot, wróżki, horoskopy,magia, czary,sny, przepowiednie, horoskop, astrologia, zaklęcia, tarot, porady,parapsychologia, magia, czary, sennik, medytacje, afirmacje, kabała, wróżka, jasnowidz, tarot, magia,wróżki,czarodziejka

TAROT: CZY NALEŻY SIĘ GO BAĆ?

Równie dobrze można zapytać: czy należy bać się noża? Nóż jest tylko narzędziem, sam ci krzywdy nie zrobi, ale musisz umieć się nim posługiwać.
Zobacz więcej.

PRZEPOWIEDNIE, CZAS I PRZYSZŁOŚĆ

Jak daleko w przyszłość sięgają przepowiednie Tarota? Czy Tarot potrafi odpowiadać na pytanie "kiedy"? Zobacz więcej.

TAROT - KARTY DO WRÓŻENIA

Talia składa się z 78 kart. Najsilniejsze są Duże Arkana, których jest 22. Zobacz więcej

TAROT - HISTORIA

Pochodzenie kart Tarota okrywa tajemnica. Oficjalne źródła mówią, że Tarot pojawił się w Europie w XIV wieku, ale nie do końca wiadomo, skąd przybył i najpierw był zwykłą talią kart do gry na pieniądze.Zobacz więcej

Naucz się sam tarota, samouczek, karty, układy

horoskop z tarota wróżki Agafii czyli mój
                       na Luty

wejdź na stronę wróżki Agafii